Čemu se vyhnout, abychom si zajistili střeva v rovnováze?

12.12.2023

Antibiotika a běžné léky.

Antibiotika okamžitě způsobují dlouhodobé změny ve střevním mikrobiomu. Decimují všechny bakterie, včetně těch, které jsou nám prospěšné a naopak vytvářejí ideální prostor pro množení patogenních bakterií. 

Po antibiotické léčbě vzniká pro nepřátelské bakterie mnohem snazší cesta k osídlení našeho střevo, než pro ty přátelské. Nejen časté užívání antibiotik škodí střevům. 

Dle nových studií mají na zdraví střev vliv i běžné léky, a narušují tak rovnováhu osídlení střevních bakterií. Nepřehánějte to s léky, vždy se snažte najít příčinu svých potíží, abyste potřebovali co nejméně pilulek. (Nemluvíme samozřejmě o léčbě, která je specializovaná a bez nutnosti léků, není možné ji vyřešit. V takovém případě je po léčbě potřeba postarat se o to, aby vaše střeva byla opět osídlena prospěšnými bakteriemi, a tělo tak nastartovalo obnovu imunity a zdraví).

Eliminujte stres.

Chronický stres je také velkým nepřítelem střevního mikrobiomu. Zaveďte do svého života klidné, odpočinkové aktivity, ať už se bude jednat o vycházku se psem, jógu, meditaci, masáž. Můžete si zajít na bazén, dělat zkrátka cokoliv, vám udělá dobře na těle i na duši. 

Zaměřte se také na svůj spánek, odměňte se kvalitním jídlem, zaveďte do svého života pravidelnost. 

Nebuďte na to sami.
Pokud cítíte potíže spojené se zažíváním, stresem, nekvalitním spánkem, bolestmi hlavy, či jiné potíže. Nebo si "pouze" chcete zlepšit stav mikrobiomu, ráda vám budu na této cestě oporou.


© 2024 Zuzana Marečková. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!